Yankes
Administrator
Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ^NoWy SaCz^
|
Wysłany: Czw 18:59, 14 Wrz 2006 Temat postu: Historia Skate Board-ingu |
|
|
Historia skateboardingu
Skateboarding narodził się w latach siedemdziesiątych w Kalifornii i miał swoje korzenie w surfingu - początkowo nazywano ten sport "chodnikowym surfingiem". Skateboarding był często uprawiany przez surferów, gdy nie było odpowiedniej pogody do surfingu. Za najbardziej zasłużonych dla początkowego rozwoju skateboardingu uważa się grupę Z-Boys z Venice Beach, Kalifornia, która w latach siedemdziesiątych zrewolucjonizowała skateboarding wprowadzając technikę jazdy o o nazwie "surf style" (styl surfingowy). Dominujący uprzednio styl jazdy miał więcej wspólnego z gimnastyką, niż surfingiem czy współczesnym skateboardingiem.
Skateboarding nie byłby możliwy bez szeregu inowacji technicznych, takich jak zastąpienie kółek glinianych poliuretanowymi lub wprowadzenie nowoczesnych desek i trucków. Pierwsi skaterzy, tacy jak Z-Boys, ćwiczyli w pustych basenach dzięki suszy panującej w Kalifornii w latach siedemdziesiątych XX wieku. Z czasem warunki jazdy w basenie zaczęto imitować budując tzw. rampy. Do najpopularniejszych kształtów należą quarter-pipe'y (ćwierć rury), na które wjeżdża się do samego końca, oraz mające kształt litery U half-pipe'y. Pomimo, że w skateparkach są już ekstremalnie złożone tereny, halfpipe nadal jest rdzeniem zaawansowanego skateboardingu. Kurorty w górach mają własne halfpipe'y dla snowboarderów, podczas gdy skaterzy dzielą je z rolkarzami i rowerzystami BMX-ów.
Dotknięcie przodem deskorolki (nose) rurki (rail).
Mały chłopiec na deskorolceRazem z ewolucją skateparków i jazdy na rampie, cała dziedzina skateboardingu uległa zmianom. Street skating, który miał bardzo mały wachlarz trików (jazda na przednich/tylnych kółkach (nose manual/manual), obroty podobne do tych, co robią łyżwiarze (360-tki), skoki nad przeszkodami, skoki z jednej deski na drugą, itp.) około 1977 roku zyskał nowe oblicze dzięki pierwszemu trikowi skateboardingowemu z prawdziwego zdarzenia. Jego twórcą był Alan Ollie Gelfand, a trik nazywał się ollie pop (lub no hands aerial) i był stosowany jedynie na rampie do 1981 r., kiedy Rodney Mullen wykonał jego wersję uliczną - na płaskim podłożu. Ollie polega na podskoku razem z deskorolką w powietrze, a następnie wylądowaniu na ziemi. Pozwoliło to na używanie własnych stóp do tworzenia wielu różnych skomplikowanych kombinacji z deską. Już więcej nie używano "triku" z przeskakiwaniem z jednego miejsca na drugie. Deskorolka mogła od teraz wirować i obracać się wokół własnej osi, by potem skater mógł wylądować na niej na ziemi. Triki stosowane na płaskim podłożu stosowane są także w vercie (halfpipe'ach) i innych dziedzinach skateboardingu.
Świetnie radzący sobie z deską sportowcy szybko stali się sławni dzięki sponsorom. Niektórzy znani skaterzy to: Tony Hawk (który swoim nazwiskiem firmuje serię gier komputerowych Tony Hawk's Pro Skater), Bob Burnquist, Eric Koston, Danny Way, Rodney Mullen, Steve Caballero i Josh Kalis (który występował w wielu reklamach telewizyjnych promujących buty firmy DC Shoes). Hawk występował także na galach z nagrodami telewizji MTV.
Wszystko to zaczęło się od obiektu nie przystosowanego do grindów, flipów lub do trików robionych przez dzisiejszych skaterów. Skacząc z wielkich schodów i jadąc po długich poręczach tylko podwyższa poprzeczkę w światowym skateboardingu. Dzisiejsi skaterzy różnią się nie tylko 10-letnim doświadczeniem i umiejętnościami, ale także stylem, który często jest aspektem decydującym o zdobyciu sponsora.
Skateboarding od początków swojego istnienia był objęty prohibicją. Tłumaczone było to duża liczbą poważnych wypadków z udziałem deskarzy, jednak pomimo całkowitej zmiany tej sytuacji i respektowania skateboardingu przez opinię publiczną, w wielu krajach zakaz ten jest wciąż aktualny. Na legendarnych obiektach typu Love Park widoczne są zarówno tabliczki ostrzegające o mandatach, jak i policyjna obecność (24/7).
Post został pochwalony 0 razy
|
|